سلامت

سلامت

كالري شمار سنجد

كالري شمار سنجد گياهي درختي است از خانواده ي كالري شمار سنجديان كه در آب و هواي معتدل مي رويد. برگ هاي باريك و مخملي شكل و ميوه هايي قهوه اي رنگ و خوراكي دارد كه از هسته ي آن در تهيه ي برخي داروها استفاده مي شود.به فارسي به طور كلي كالري  شمار سنجد ناميده مي شود ولي در مناطق گوناگون ايران داراي نام هاي محلي است، در كردستان آن را " سرين چك "، در آذربايجان " ايده- ايكده " در اطراف تهران " پستانك " و در اصفهان " غبيده بادام " گفته مي شود. در كتب سنتي با نام هاي " چوب دانه، نقد، بل " نام برده شده است. كالري شمار سنجد براي درمان بسياري از بيماري ها از جمله، بيماري هاي دندان، اسهال، زخم معده و نيز جلوگيري از خون ريزي استفاده مي شود. كالري شمار سنجد، يكي از چيدني هاي سفره ي هفت سين است كه اگر با خواص فراوان آن آشنا شويد حتما آن را در برنامه غذايي هر روز تان جاي مي دهيد. كالري شمار سنجد ميوه اي درختي است كه به علت قابليت سازگاري بالايي كه با محيط دارد، مي توان در بسياري از مناطق جهان، آن را به عمل آورد.

 

ميوه ي  كالري شمار سنجد دو نوع كوچك و بزرگ دارد كه بزرگ آن داراي پوستي نازك و مغزي آردي تر است و به نام كالري شمار سنجد آردي معروف است. طعم اين ميوه مقداري گس است و داراي طبيعت سرد و خشك مي باشد و از لحاظ غذايي كم كالري است. كالري شمار سنجد، داراي خواص دارويي و صنعتي مختلفي است كه به برخي از آن ها اشاره مي كنيم:* بهترين اثر كالري شمار سنجد، رفع كمبود ويتامين c بدن است و خوردن آن، از ورود عفونت به بدن پيشگيري مي كند. كالري شمار سنجد داراي خاصيت آنتي اكسيداني قوي مي باشد.* خاصيت ضد التهابي دارد.* ضد اسهال و قابض است. جوشانده برگ كالري شمار سنجد، بهترين دارو براي اسهال كودكان است.* پودر هسته ي كالري شمار سنجد در درمان التهاب هاي حاد و مزمن كاربرد دارد و آرتروز را درمان مي كند.* ضد تب و درد است.* بادشكن و مقوي قلب است و سردرد را تسكين مي دهد.* از ريشه آن در صنعت عطرسازي استفاده مي شود.* از گل آن براي التيام زخم استفاده مي شود.* كم كالري و مقوي معده است.

 

كالري شمار سنجد پخته شده در روغن زيتون، درد مفاصل و خارش پوست را درمان مي كند و براي رشد مو مفيد است.سودمندي كالري شمار سنجد براي درمان آرتروز پژوهشگران به سودمندي استفاده از عصاره ي كالري شمار سنجد براي درمان آرتروز پي بردند. چند تن از پژوهشگران دانشگاه هاي علوم پزشكي بقيه الله ، شهيد بهشتي و تهران، تأثير قرص عصاره كالري شمار سنجد و استامينوفن را در كاهش درد 120 بيمار مبتلا به آرتروز زانو با درد متوسط تا شديد بررسي كردند. بيماران به مدت 7 هفته با قرص هاي عصاره كالري شمار سنجد و استامينوفن تحت درمان قرار گرفتند. بر پايه اين بررسي كه مشروح آن در مجله پزشكي كوثر منتشر شد، براي كاهش درد ناشي از آرتروز، استفاده از عصاره ي گياهي كالري شمار سنجد موثرتر از استامينوفن است. كالري شمار سنجد در احاديثگوشتش گوشت مي آورد، استخوانش استخوان مي روياند و پوستش پوست آور است. كليه ها را گرم و معده را دباغي مي كند و ايمن از بواسير و ادرار قطره قطره است. ساق ها را نيرو مي بخشد، جذام را ريشه كن مي كند و براي تب سودمند است.


برچسب: كالري شمار،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۸ آذر ۱۳۹۶ساعت: ۱۰:۳۲:۳۵ توسط:saeed.bp موضوع: كالري شمار